Reklamlar
Gündem 2017-06-19 14:50:42 Karakaya

Türkiye Air Show Fuarına 69 Yıl Sonra Katılıyor

100 milyar dolarlık satış hedefiyle kapılarını açacak olan en büyük havacılık fuarı Paris Air Show'a Türkiye 69 yıl sonra yeniden katılıyor. 91 ülkeden 1800'ün üzerinde şirketin katılacağı organizasyona Türkiye ilk defa 1948 yılında katıldı.

TÜRKİYE 69 YIL SONRA YENİDEN KATILIYOR

Dünyanın en büyük havacılık fuarı olan Paris Air Show, 100 milyar dolarlık satış hedefi ile kapılarını açtı. Türkiye fuara 69 yıl sonra kendi tasarladığı hava aracı ile katıldı. Toplam 91 ülkeden, 1800'ün üzerinde şirketin katıldığı fuar, sivil, askeri ve uzay dalında en büyük havacılık organizasyonu olma özelliğine sahip.

TÜRKİYE İLK DEFA 1948 YILINDA KATILDI

Türkiye Paris Havacılık Fuarı'na ilk kez 1948 yılına Türk Hava Kurumu Uçak Fabrikası'nda tasarlanan THK13 uçan kanat planörü ile yer almıştı. 69 yıl sonra Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI), fuara özgün tasarımlar Hürkuş eğitim uçağı, T625 helikopteri, silahlı ANKA-S İnsansız Hava Aracı ve T129 ATAK helikopterini getirdi. Hürkuş'un test uçağı, yaptığı gösteri ile dikkatleri çekti.

SOLOTÜRK PİLOTUNDAN 6 DAKİKA SÜREN GÖSTERİ

SOLOTÜRK'ün kurucu pilotu olan, TAI Test Pilotu Murat Keleş, toplam 6 dakika süren gösterisinde uçağın performansını sergiledi. Sahanın kısıtlı olduğunu söyleyen Keleş "Havacılık fuarının yakında Charles de Gaulle Havalimanı ve yerleşim birimi olduğu için kısıtlı bir hava sahasında gösteri yapıyoruz. Keskin dönüşler, loop (takla) ve tono (çevresine dönme) hareketi sergileyecek Hürkuş'la 7G'lik manevralar yaparak performansını göstermeyi hedefliyoruz" dedi.

15 ADET HÜRKUŞ B

Hürkuş'un önce Hava Kuvvetleri için geliştirilen B modeli yıl sonunda teslim edilecek. 2018 sonuna kadar toplam 15 adet Hürkuş B Hava Kuvvetleri'nde eğitim amaçlı kullanılacak. Bunu Hürkuş C olarak adlandırılan silahlı model izleyecek. Halen alım görüşmeleri devam eden Hürkuş-C'de 12'si kesin 12'si de opsiyon toplam 24 adet uçağın Kara Kuvvetleri'ne alımı gerçekleştirilecek.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek