Reklamlar
Dünya 2017-04-21 08:27:09 Karakaya

Trump ve Gentiloni Beyaz Saray'da Basın Toplantısı

İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ve ABD Başkanı Donald Trump basın toplantısı düzenledi. Beyaz Saray'da ortak basın toplantısında soruları cevaplayan iki lider, Türkiye'de halk oylaması ile yapılan sonuçları değerlendirdi. İtalya Başbakanı açıklamasında Türkiye ile Atlantik İttifakı üyesi olduklarına değindi.

ABD Başkanı  Donald Trump'ın,  İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ile birlikte  Beyaz Saray'da düzenlediği ortak basın toplantısında,  Türkiye'de geçen Pazar günü yapılan halk oylaması gündeme geldi.

TÜRKİYE'DE REFERANDUMU NOT ETMEMİZ GEREKİYOR

İki lider ülkeler arası ilişkiler, IŞİD ve teröre karşı işbirliği gibi konularda açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gentiloni bir gazetecinin "Sayın Başbakan,  Avrupa kıtasında demokratik değerlerden söz ettiniz. Bu bağlamda,  Türkiye'deki referandum sonuçlarından kaygılı mısınız? Bu konuyu Başkan Trump ile görüştünüz mü?" sorusunu "Türk referandumunu not etmemiz gerekir" diye yanıtladı. Gentiloni, "Oylamanın nasıl yapıldığına ilişkin tartışmaları bir yana, Avrupalı liderlerin bu oylamayı not ettiklerine inanıyorum. Sonuçlar, Türk hükümetinin özellikle de  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçmenlerin neredeyse yarısının başka türlü görüş bildirmelerine karşı yaklaşımlarına bağlı. Kucaklayıcı bir yaklaşım mı olacak yoksa çatışmacı bir yaklaşım mı? Bu çok önemli olacak bizim için de  Avrupa Birliği (AB) için de" dedi.

TÜRKİYE VE İTALYA ARASINDA İŞ BİRLİĞİ GEREKLİ

Türkiye ile  İtalya'nın Atlantik İttifakına üye olduklarını ve ülkesinin  Türkiye'nin savunmasına önemli katkı sağladığını belirten Gentiloni "Çok önemli olan başka bir şey de temel ilkelere saygı göstermek. İki ülke arasında önemli bir iş birliğinin gerekli olduğuna inanıyoruz. Bu işbirliğinin,  Türkiye'de geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan İtalyan gazetecinin serbest bırakılmasını sağlamasını istiyoruz" dedi.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek