Reklamlar
Gündem 2017-05-30 16:36:25 Karakaya

Telef Olan Koyunlar Yanlış Aşı Kurbanı

Veterinerlerin veba aşısı yerine çiçek aşısı yaptığı koyunlardan sekiz tanesi telef oldu. Denizli Pamukkale ilçesin de Hasan Ali Çelik'e ait olan koyunlar yanlış aşı nedeniyle telef oldu. Çiçek aşılarını iki ay önce yaptırdığını belirten Çelik, veterinerlerin veba aşısı yerine çiçek aşısı yaptığını öğrendi. Yüksek ateşi çıkan koyun ve kuzular telef oldu.

ÇİÇEK AŞISINI ÖNCEDEN YAPTIRDI 8 KOYUN TELEF OLDU

Denizli'nin Pamukkale İlçesi Yeniköy Mahallesi'nde yaşayan Hasan Ali Çelik'e ait koyunlara İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü veterinerleri tarafından veba aşısı yerine çiçek aşısı yapılınca 8 koyun telef oldu.

VETERİNER HEKİMLER YALNIŞ AŞI YAPTI KOYUN VE KUZULAR YÜKSEK ATEŞ GEÇİRDİ

Yeniköy Mahallesi'nde yaşayan mobilya imalatçısı Hasan Ali Çelik'e ait koyunlara yanlış aşı yapılması sonucu 93 koyundan 8'i telef oldu. Koyunlarına yaklaşık 2 ay önce çiçek aşısı yaptıran Çelik, geçtiğimiz 23 Mayıs Salı günü hayvanlarına veba aşısı yapılması için Pamukkale İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünü aradı. Çelik'e, aşı işlemlerinin 26 Mayıs Cuma günü yapılacağı bildirildi. Cuma günü Çelik, kent merkezinde sahibi olduğu marangoz dükkanında çalışırken, eve gelen İlçe Tarım Müdürlüğü veterinerleri koyunlara aşı yaptı. Çelik, yapılan aşıların ücretini ödemek için gittiğinde koyunlarına veba değil, çiçek aşısı yapıldığını öğrendi. Aşıların yapılmasının ardından koyun ve kuzular yüksek ateş geçirmeye başladı. Bunun üzerine özel bir veteriner hekim çağıran Çelik, koyun ve kuzularına önlem amaçlı tedavi ettirdi. Yanlış aşı yapılmasının ardından bünyeleri bir ay içerisinde iki çiçek aşısını kaldırmayan 8 koyun telef oldu.

ÇİÇEK AŞISI YAPTIRDIM DEDİ OLSUN FAYDASI OLUR ZARARI OLMAZ DEDİLER

Koyunları telef olan Hasan Ali Çelik, koyunlarına mavi dil iğnesi yapacaklarını sandığını, çiçek aşısı yapıldığını sonradan öğrendiğini belirterek, "Ahırımda 93 küçükbaş hayvan vardı. Pamukkale İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden aradılar. Ben de çiçek aşılarını yaptırdığımı söyledim. Onlarda bize mavi dil iğnesi yapacaklarını söyledi. Ben özel veterinere yaptırdığımı söyledim. Onlar 'Biz yaparız özel veteriner yapamaz' dedi. Cuma günü gelmişler. İşyerim Denizli'de. Ben yaşadığım mahalleye gelinceye kadar aşıları yapmışlar. Parayı verirken koyunlarıma yapılması gereken mavi dil brosello ve şap aşısı kaldığını söylediler. Ben de koyunlarıma hangi aşının yapıldığını sordum. Çiçek aşısı yapıldığını söylediler. Bende çiçek aşısını yeni yaptırdığımı söyledim. 'Fark etmez, faydası olur zararı olmaz' dediler" diye konuştu.

8 KOYUNUM TELEF OLDU BU SAYI YİRMİYİ GEÇEBİLİR

Hayvanlarım aşının ertesi günü rahatsızlandığını ifade eden Çelik, "Koyunlar rahatsızlanmaya başlayınca Pamukkale Tarım İlçe Müdürlüğü'nde çalışan görevlileri aradık. Kendileri bize yardımcı olamadı ve pazartesi günü gelebileceklerini söylediler. Ben dışarıdan özel veteriner getirdim. Hayvanlara müdahale ettirdim. Hayvanlarımdan 20 tanesi telef olmak üzere. 45 tanesi ağır hastaydı. Özel veteriner çağırmasaydım. Koyunlarımı kaybedebilirdim. Çiçek aşısı çok kuvvetli olduğu için yakın zamanda yapılan iki iğneyi bünyeleri kaldıramıyor. 8 koyunum telef oldu. Ama bu sayı 20'yi geçebilir" dedi.

VETERİNER HEKİMİ BİLGİLENDİRİLMEMESİNDEN DOLAYI OLAY YAŞANDI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Pamukkale İlçe Müdürlüğünden yapılan açıklamada, aşının yanlış yapılmasına hayvan sahibinin veteriner hekimi bilgilendirilmemesinin neden olduğu bildirdi. Zararın ödeneceği, telef olan hayvanlardan kan ve doku örneklerinin alınıp İzmir Ege Veteriner Araştırma Merkezine gönderildiği belirtildi.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek