Reklamlar
Politika 2017-01-12 09:28:46 Karakaya

TBMM'de Kürsü Zemini Kırıldı

TBMM'de devam eden yeni anayasa görüşmelerin de Ak Parti ve CHP milletvekillerinin tartışmaları kavga boyutunda devam ediyor. Sürekli kavga ve tartışmanın yaşandığı TBMM'de konuşma kürsüsünün zemini çıkan kavgalara dayanamayıp zarar gördü.

Anayasa görüşmeleri sırasında 5. maddenin oylanmasından önce konuşan CHP milletvekili Özgür Özel, AK Parti'nin tavrını eleştirdi. Özgür Özel'in sözleri sonrasında CHP'li vekiller kürsüyü işgal etti. Bu sırada AK Partili vekillerle CHP'li vekiller arasında kavga çıktı. O anlarda Meclis kürsüsü de zarar gördü.

CHP, AK PARTİ'NİN YANLIŞ YAPTIĞINI İDDİA ETTİ

Teklifin 1. turdaki beşinci maddesi üzerinde CHP Grubu adına söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AK Parti'nin görüşmelerdeki tavrını eleştirdi. AK Parti'nin yanlış yaptığını iddia eden Özel, şöyle konuştu:

MİLLETİN KÜRSÜSÜNÜ SİZDEN KORUYORUZ

"Namusum ve şerefim üzerine size söylüyorum ki yanlış yapıyorsunuz. 12 Eylül 2010 referandumu burayı vuran F-16'yı, askerlerinizi şehit eden silahlara konulan mermiyi, tanklara konulan mazotu doldurmuştu. Bugün verdiğiniz yetkiler bu ülkenin sonunu getiriyor. Televizyon kapalıyken göz görmeden kendi kendinizi imha etmeye çalışıyorsunuz. Biz buna izin vermeyeceğiz. Biz halkın gözlerinin içine baka baka bu maddenin burada konuşulmasını temin etmek için gerekirse 24 saat çalışmak için ama halka bunu sınırsız olarak anlatmak için halkın kürsüsünün vazifesini yerine getirmek için halkın kürsüsünü sizden koruma altına alıyoruz. Halkın, milletin kürsüsüne sahip çıkıyoruz. Milletin kürsüsünü sizlerden koruyoruz."

ALKIŞLARLA KÜRSÜYE GİTTİLER

Özel'in bu sözlerinin ardından CHP milletvekilleri alkışlar eşliğinde kürsüye yürüdü ve kol kola girerek kürsüyü çembere aldı. Birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın da "Burası bir tiyatro alanı, sahne değil. Ciddi bir iş yapıyoruz, millet adına iş yapıyoruz. Bu kürsü milletin kürsüsüdür. Lütfen milletvekilleri yerlerine geçsin. Sayın milletvekilleri demokrasi anlayışınızın bu olmaması gerek." diye uyarıda bulundu.
CHP'li vekillerin eyleme devam etmesi üzerine Aydın birleşime ara verdi. Arada CHP milletvekilleri "Yaşasın Cumhuriyet." diye slogan attı.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek