Reklamlar
Dünya 2017-05-04 16:11:39 Karakaya

Suriye Zirvesinde Güvenli Bölgeler Anlaşmasına Mutabık Kaldılar

Astana'da Suriye zirvesin de önemli bir sonuç çıktı. Suriye'de çatışmamazlık bölgeleri konusunda Türkiye İran ve Rusya anlaşmaya mutabık kaldı. Son dakika gelişmesi olarak aktarılan mutabık anlaşmasında Suriye'de çatışmamazlık bölgeleri güvenli bölgeler imzası atıldı.

Dünyanın gözünü çevirdiği  Astana'daki  Suriye zirvesinde masaya yatırılan güvenli bölgeler için taraflar anlaştı.  Kazakistan Hayrat Abdurrahmanov, garantör ülkelerin  Suriye'de güvenli bölgeler için imza atmayı kabul ettiğini açıkladı.  Reuters haber ajansı, gelişmeyi son dakika olarak dünyaya duyurdu.

MUHALİFLER MASADAN KALKTI TÜRKİYE RUSYA İRAN MUTABIK KALDI

Ayrıca, Suriyeli muhalifleri temsil eden ekibin imza töreninde öfkeli bir şekilde bağırdığı ve töreni terk etti bildirildi.

Astana'daki yeni zirve Temmuz ayının ortasında düzenlenecek.

SURİYE HÜKÜMETİ ÇATIŞMASIZ BÖLGEYİ DESTEKLİYOR

Bu arada  Suriye hükümeti,  Rusya'nın dört çatışmasız bölge belirlenmesi önerisini desteklediğini açıkladı.  Suriye devlet medyası, bu açıklamanın dışişleri bakanlığI tarafından yapıldığını duyurdu.  Suriye Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, şöyle denildi: " Suriye Arap Cumhuriyeti, çatışmasız bölgeler kurulması yolundaki  Rusya önerisini destekler ve 30 Aralık 2016 tarihli ve söz konusu bölgelerin bombalanmamasını öngören çatışmaların durdurulması anlaşmasına bağlı kaldığını teyit eder." Ancak bakanlık,  Suriye ordusunun tüm ülkede "terörist" olarak nitelediği gruplara karşı mücadelesini sürdüreceğini de belirtti.

DONALD TRUMP YENİ PLANA DESTEK VERİYOR

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ı  Soçi'de ağırlayan  Rusya lideri  Vladimir Putin, harita üzerinde  Suriye'de silahların susacağı bölgeleri belirledi. Basın toplantısında kameraların karşısına geçen iki lider, ABD Başkanı  Donald Trump'ın da yeni plana destek verdiğini duyurdu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE PUTİN'İN AÇIKLAMALARINA GENİŞ YER VERİLDİ KONU SURİYE

Erdoğan ve  Putin'in açıklamaları, bugün İngiliz gazetelerinin sayfalarında geniş yer buldu. İki lider arasında buzların eridiğini belirten Daily Telegraph gazetesi, ulaştığı bir taslağı yayımladı. Taslak belgeye göre, söz konusu güvenli bölgeler muhaliflerin kontrolündeki  İdlib vilayetinde, Humus kentinin kuzeyinde, Doğu Guta'da ve  Suriye'nin güneyinde oluşturulacak.

SURİYE'DE ÜÇ ÜLKENİN DEDİĞİ OLACAK TÜRKİYE RUSYA İRAN

İngiliz gazetesi  The Times ise,  Rusya'nın dört bölgedeki güvenliği  İran ve  Türkiye ordularıyla birlikte sağlamayı önerdiğini yazdı. Gazeteye göre, halen planı kabul edilemez bulan muhalifler ülke çapında ateşkes istiyor.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek