Reklamlar
Ekonomi 2017-04-24 04:49:24 Karakaya

KDV Hesaplama Nasıl Yapılır ?

En çok bilinen vergi türlerinden bir tanesi olan ve tüketici vergileri kategorisinde yer alan kdv, neredeyse aldığımız her çeşit üründe bizlere yansıtılır.

Bu nedenle, kdv hesaplama işlemini gerçekleştirmek, oldukça önemli bir hale gelmiştir. Satıcılar için kestikleri faturada kdv oranını eklemek, tüketiciler için ise devlete ne oranda vergi ödediklerini belirlemesi için bu durum oldukça önemli bir hal alıyor. Bildiğiniz üzere her ürüne farklı bir kdv oranı eklenir. Bu nedenle, kdv hesaplamasına başlamadan önce hesaplanacak kdv oranını belirlemek en öncelikli işlemdir.

Bu büyük bir oranda yüzde 18’lik bir dilimi kapsamaktadır. Diğer yaygın olarak kullanılan oranlar ise yüzde 8 ve yüzde 1’dir. Siz hangi ürünün kdv’sini hesaplayacaksanız, o ürünün kdv oranını internet üzerinden rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bu oranı belirledikten sonra ise, kdv hesaplama işlemine geçebiliriz. Şimdi 500 TL değerinde bir ürüne sahip olduğumuzu varsayalım ve bu ürüne yüzde 18’lik bir kdv tutarı üzerinden fatura keseceğimizi düşünelim. Hesaplama işlemine geçecek olursak; 500 x 1.18 = (500 x 18) / 100 = 90. Bu sonuç bize sadece kdv tutarını bize verecektir.

Yani 500 TL değerindeki bu ürünün kdv’si 90 TL’dir. Şimdi bu sonucu, ürün fiyatına ekleyerek kdv dahil toplam fiyatı elde etmiş olacağız. 500 + 90 = 590 TL. Gördüğünüz gibi yaptığımız işlemler oldukça basit. Matematik ile arası olmayanlar için ilk birkaç deneme zorlu gelebilir ancak bu işlemleri sürekli yaptıkça bu konuda kendinizi daha rahat hissedeceksinizdir. Yukarıdaki hesaplama işlemlerine baktığınızda, aslında bunun basit bir yüzde hesaplaması olduğunu rahatlıkla kavrayabilirsiniz.

Yine aynı yöntem ile birlikte bir sayının belli bir orandaki yüzdesini de rahatlıkla bulabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek