Reklamlar
Ekonomi 2017-07-26 21:13:35 Karakaya

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Banka kara listesine nasıl girilir? Kara listede olup kredi almak isteyen kişilerin öncelikle bu soruya cevap bulmaları gerekmektedir. Banka kara listesinde bulunanlara, kredi notu çok düşük olanlara ve kredi sicili bozuk olanlara bankalar konut, tüketici, taşıt ve ihtiyaç kredisi vermek istememektedir. Çünkü bu şekilde olan kişiler bankaya borçlarını ödeyememiş ve bankayı zor duruma sokmuş olan kişilerdir. Bunun yanında bazı bankalarda bu katı tutumdan vazgeçip kara listedekilere kredi veren bankalar arasında yer almaktadır.

Kara listedeyken kredi almak

Artan prim faizleri sebebiyle devlet kademesi 1 milyon insanı kapsayacak bir sicil affını gündemine aldı. Bu af kapsamında son 3 aylık süreç baz alınarak kredi taksitlerini düzenli ödeyen kişilere sicil affı ve bununla bağlantılı kara listeden çıkma durumu söz konusu oldu.

 

Bu yasa kapsamında sadece bireyler değil tüccar, esnaf ve iş adamları da yararlanabilecek. Bu aftan yararlanabilen kişiler banka kara listesinden çıkmış olacak ve bankalara başvurarak kredi alabileceklerdir.

 

Bu sicil affı çıkmazsa kara listede olan kişilerin kredi alması pek de olası değil. Çünkü kara liste bankalar tarafından en kötü olarak nitelendirilen bir durumdur. Banka kara listede olanlara güvenmediği için kredi kullandırma gibi bir durumda söz konusu olmayacaktır.

 

Yasanın çıkmasıyla birlikte bankalar kredi verme politikalarını yeni baştan düzenleyip, daha kolay kredi kullandırmaya başlayabilir. Kara liste esasında kredi anlamında ulaşabileceğiniz en kötü pozisyonlardan biridir. Kara listeye girdikten sonra kredi, kredi kartı alamama ve hatta bankadan ek hesaptan para çekememe gibi durumlarla bile karşılaşılabilir. Bu süreçte sabırlı olmalı ve heyecan yapmadan borçların mümkün olan en kısa sürede kapatılması ve af çıkarak kara listeden çıkılma süresi beklenmelidir.

Kara listedekilere kredi veren bankalara ulaşmak için tıklayın.

Kara Listede Olan Esnafa Kredi Verirler mi?

Türkiye'de hizmet vermekte olan birçok banka esnafa kredi anlamında destek sağlamaktadır. Bu bankalar arasında esnafa en avantajlı kredi olanağı sunan Halkbank öne çıkmaktadır. Ekonomi Koordinasyon Kurulu tarafından yapılan açıklama ile birlikte Kara Listede bulunan esnafa üzerindeki yüklerden kurtarmak için kredi verileceği yönünde olmuştur. Bu süreçte sıkıntı çekmekte olan esnafın Gümrük ve Ticaret Bakanı olan Bülent Tüfenkçi'ye sorular yöneltmesi üzerine bakan 18 Ocak 2017 tarihinde onaylanan ve 27 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren yasayı duyurmuştur. Bu tarihten itibaren altı ay gibi bir süre içerisinde esnafa sicil affı uygulanacağı belirtilmiştir. Bundan faydalanan esnafın tüm borcunu ödeyeceğini taahhüt etmesi yahut ilgili borçları yapılandırması ile birlikte banka inisiyatifinde olmakla birlikte kredi almasının yolu açılmış oldu.

Kara Liste Affı Ne Zaman Çıkacak?

TBMM 18 Ocak 2017 tarihinde kredi sicil affını onayladı. Bu durumda banka kara listesinde bulunan birçok kişi için yeni bir umut kapısı açılmış oldu. TBMM tarafından onaylanan sicil affı ile yatırımcı olan kişi veya kurumlara harç ile vergi muafiyeti getirilmiş durumda.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı görevini üstlenen Bülent Tüfenkçi bu haberi resmi twitter hesabından da duyurarak onaylamış oldu.

Kara Listede Olanlara Hangi Banka Kredi Veriyor?

Sicilin kötü olması ile kara listede bulunmak arasında fark vardır. Kara listeye girmiş olan kişi neredeyse tüm bankalardan kredi başvurusunda red cevabı alır. Sicili bozuk olan kişi ise kredi notu sorgulaması yapıldığında kredi notu düşük çıkan kişilerdir. Bu kişilerin elbette kredi alması kara listede olan kişilere nazaran daha kolaydır.

Denizbank

Kara listede olan kişilerin kredi alabileceği bankalardan biri Denizbank'tır. Denizbank özellikle son dönemlerde oldukça popüler bir banka haline gelmiştir. Kredi kullanım koşulları olarak diğer bankalara nazaran daha esnek şartlar sunan bu bankadan gelir durumunuzu beyan etmeniz, mal varlığınız göstermeniz durumunda kara listede olsanız dahi kredi alabilme şansınız bulunmaktadır.

Finansbank

Özellikle Türkiye'ye getirdiği Enpara şubesiz bankacılık anlayışı ile birçok bankanın önüne geçmiş durumdadır. Elbette bu sürece ulaşabilmek için birçok açıdan esnek davranmaktadır. Siz de banka kara listesine girdiyseniz Denizbank ile birlikte başvurmanız gereken ilk bankalardan biri de Finansbank'tır.

 

Bu iki banka haricinde Türkiye İş Bankası, Halk Bankası, Ziraat Bankası, HSBC Bank, Akbank, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Şekerbank, Yapı ve Kredi Bankası, ING Bank, Garanti Bankası, Citibank, VakıfBank, Anadolubank, Alternatifbank, Rabobank, Fibabanka, Adabank gibi bankalardan da Kara listede bulunduğunuz halde herhangi bir mal varlığını ipotek göstererek kredi almayı deneyebilirsiniz.

İpuçları

  • TC ile banka kara liste sorgulamasının yapılması için herhangi bir sistem bulunmamaktadır. Ancak herhangi bir bankayı arayarak kredi almak istediğinizi belirtip kara listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

  • Kara liste ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de banka kara listesi kaç yılda silinir sorusudur. Buna da net bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü siz hiçbir şey yapmadan öylece beklerseniz muhtemelen yeni bir af çıkana kadar kara liste silinmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Siz tüm borçlarınızı kapatır ve sonrasında da bankalara yeni borçlanmalarınızda ödemelerinizi düzenli şekilde yaparsanız muhtemelen 1-2 sene içerisinde kara liste silenecektir.

 

Kaynak: Kredivepara.com

 

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek