Reklamlar

Jinekomasti ameliyatı ile yaza rahat girin

Yaz mevsimine başladığımız şu günlerde erkeklerin deniz ve plajda yaşadığı sorunların başında gelen büyük memeler estetik yöntemlerle yok edilebiliyor. Estetik cerrahi uzmanı Op. Dr. Defne Erkara jinekomasti rahatsızlığı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

 

Sadece kadınlar değil erkekler de vücutlarındaki sıkıntılardan dolayı mutsuz. Bu sıkıntıları gidermek için biz estetik cerrahların kapısını çalıyorlar. Erkekte meme büyüklüğü anlamına gelen jinekomasti en fazla rahatsızlık veren estetik problem. Özellikle ergenlikte kilolu olan genç erkekler bu sorunu yaşıyorlar. Memede sadece yağ bezi değil meme bezleri de büyüdüğü için çözüm sadece jinekomasti ameliyatı.

 

Jinekomasti ameliyatı

 

Memenin büyüklüğüne göre jinekomasti 4 derecede değerlendilir ve derecesine göre ameliyat planlaması yapılır. Birinci derece jinekomastide sadece hafif bir büyüme varken dördüncü derece jinekomasti aynı bir kadının memesi gibi oldukça büyük ve sarkıktır. Dolayısı ile 1. derecenin tedavisinde liposuction yeterli olabilir. 4. derecede ise yağ bezleri, meme bezleri ve hatta fazla derinin de alınması gerekir. Ameliyat süreleri de dereceye ve yapılacak ameliyata göre 1 saat ile 2 saat arasında değişir. 1 hafta sonra kontrol yapılır.

 

Liposuctionla yapılan 1. derece jinekomasti aynı gün taburcu olur. İz olarak sadece liposuction kanüllerinin girdiği 0,5 cm lik bir iz kalır. 4. derecede ise ameliyat 2 saat sürer. Mutlaka 1 gece hastanede yatmak gerekir. Meme altında düz çizgi şeklinde bir iz kalır. 2. ve 3. derece jinekomasti ameliyatları meme ucundan yapılırsa kesi izi kahverengi bölge sınırında kalacağı için hiç belli olmaz.

 

Jinekomasti ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. 1, 2 ve 3. dereceler, eğer hasta dirayetli ise lokal anestezi ile de yapılabilir. Aslında genel anestezi hasta açısından çok daha konforludur. Özellikle ağrı eşiği düşük hastalarda mutlaka genel anestezi uygulanmalıdır. Ameliyat sonrası en az 1 ay korse giyilmesi gerekir. Bu korse dokuları sıkılaştırarak iyileşmeyi hızlandırır.

 

Ameliyattan 3-4 gün sonra masa başı işe dönülebilir. Ağır işler ve ağır sporlar 1 ay kadar yapılmasa iyi olur. Çok aşırı kilo alınmadığı sürece jinekomasti tekrarlamaz.

 

Ameliyatın önemli bir komplikasyonu yoktur. Bazen ufak tefek kanamalar, morarma görülebilir. Çok kilolu kişilerin ameliyatından sonra seroma dediğimiz, meme altında sıvı birikmesi görülebilir. Buna engel olmak için ameliyat sonrası dren dediğimiz bir tahliye borusu takarız. Bu dren memede 1-2 gün kalır. Bazen buna rağmen seroma olursa da enjektörle çekerek hızlı bir tahliye yapılır. Ağrı konusu ise kişiye göre değişir. Jinekomasti ameliyatı sırasında memeye uzun etkili lokal ağrı kesici uygularız. Bu, 24 saat ağrıyı engeller. 2. günden itibaren ise günlük ağrı kesiciler işe yarar.

 

Jinekomasti hakkında daha detaylı bilgi almak için Defne Erkara'nın www.defneerkara.com internet sitesine başvurabilirsiniz.

 

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek