Reklamlar
Ekonomi 2017-09-03 14:14:22 Karakaya

İstanbul’da Üniversitelere Yakın İlçelerin Kira Ortalaması

Türkiye’nin en yoğun nüfuslu şehirlerinden biri olan İstanbul’da yaşayacak bir daire bulmak kimi zaman zor olabiliyor.

Daire ararken öncelikle iki seçenek öne çıkıyor, daire satın mı alınacak yoksa kiralanacak mı? Özellikle İstanbul’a okumak için gelen öğrenciler söz konusu olduğunda, kiralık daire arayışı ön plana çıkıyor. Üniversitelerin yeni öğrenim yılına başlangıç yaptığı Eylül ayında, İstanbul kiralık daire arayışı da yoğunlaşıyor. Kiralık daire arayışında bulunan bir öğrencinin dikkat etmesi gereken belli başlı noktalar bulunuyor.

İstanbul’da kiralık daire tutmak isteyen bir öğrencinin öncellikle evini üniversitesine yakın bir mevkide bulması gerekiyor. İstanbul kalabalık bir şehir ve trafik de oldukça yoğun olabiliyor. Yaşam kalitesinin düşmemesi, yolda çok fazla vakit harcanmaması ve daha uygun koşullarda yaşanabilmesi için evin konumunun mutlaka gidilen üniversiteye yakın olması gerekiyor. İstanbul’da hem Anadolu hem de Avrupa yakalarında çok sayıda okul, bu okullara yakın konumlarda da çok sayıda kiralık daire seçeneği var. Eğer Anadolu yakasındaki bir üniversiteye gidilecekse Kadıköy kiralık daire ilanlarına bakılabilir. Kadıköy, pek çok önemli üniversiteye yakın konumda yer alıyor. Bununla birlikte, Kadıköy konum olarak merkezi ve ulaşım açısından çok sayıda imkân sunuyor. Eğer okul Avrupa yakasındaysa Esenyurt kiralık daire ilanlarına bakılabilir. Esenyurt’ta bulunan kiralık daireler fazla merkezi bir konumda olmasa da, uygun fiyatlıdır.  

İstanbul’da diğer ilçelere göre daha uygun kira fiyatları sunan Beylikdüzü de, öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği ilçeler arasında. Beylikdüzü, konum olarak İstanbul’daki diğer ilçelere uzak bir yerde bulunsa da, uygun kira fiyatı ortalaması ile öğrenciler için cazip konuma geliyor. Beylikdüzü’nden metrobüs ile İstanbul’un diğer bölgelerine kolay ulaşılabilir olması, bu ilçede yaşamayı kolaylaştırıyor.

Bütçe, hem aileler hem de öğrenciler için son derece önemli. Yaşam standartlarına uygun bir daire seçilirken, eve girişte masraf yapılıp yapılmayacağının öğrenilmesi de gerekiyor. Öncelikle binanın durumu kontrol edilmeli, sonrasında ise evin içinde işlem yapılması gerekip gerekmediği araştırılmalı. Aidat bedeli mutlaka önceden sorulmalı ve eğer araba kullanılıyorsa, apartmanın otoparkı olup olmadığı da öğrenilmeli. Aksi takdirde park yeri yüzünden ek masraflara maruz kalınabilir.

Zingat Bölge Raporu’na göre İstanbul kiralık daire fiyatlarına göz atıldığında, 1500 TL civarında bir ortalama olduğu görülüyor. Elbette dairenin konumuna, yüzölçümüne, sahip olduğu artılara ve eksilere göre bu fiyatlar değişiklik gösterebiliyor. Öğrenciler için İstanbul’da kiralık daire bulmanın en kolay yolu ise Zingat.com’dan geçiyor. Zingat.com’da İstanbul’un üniversitelere yakın en popüler ilçelerinden olan Kadıköy, Beylikdüzü, Esenler, Pendik, Esenyurt’ta binlerce kiralık daire ilanı bulunuyor. İlanlarla ilgili en doğru ve güncel bilgiler, en kaliteli ve anlaşılır görsellerle birlikte kiralık daire arayışında olan kişilerle paylaşılıyor.  

Zingat Bölge Raporu, İstanbul’da kiralık daire tutmak isteyen öğrenciler için çok sayıda faydalı bilgi sunuyor. Bölge raporunun içinde İstanbul’un nüfusundan eğitim durumuna, yaş dağılımından medeni durumuna kadar çok sayıda bilgilendirici ibarenin yanı sıra satış fiyatları trendi ve kira fiyatları trendi ve İstanbul’daki tüm okulların konumları gibi daha konuya yönelik bilgiler de yer alıyor. Zingat.com İstanbul Kira Fiyatları trendine göz atıldığında, İstanbul’daki kiralık dairelerin 2011-2016 yılları arasında hızla arttığı, 2016-2017 yılı arasında ise daha yavaş bir trendle artmakta olduğu görülüyor. Bu rapor, İstanbul’da kiralık daire tutmak isteyen öğrenciler için faydalı olabilir. Kira tutarlarının diğer yıllara nispeten daha az arttığı bu dönem, İstanbul’da kiralık daire tutmak için de son derece uygun.

 

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek