Reklamlar
Gündem 2017-04-21 11:05:53 Karakaya

Gölette Toplu Balık Ölümü Endişe Oluşturdu

Erzurum şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta olan Tekederesi göletinde toplu ölüm balıkları korkuttu. Gölet ve çevresinde inceleme yapan yetkililer ölümlerin hava kirliliği nedeniyle yaşanabilceğini ifade etti. Ölü olan ve gölet'den numune alan ekipler laboratuvar ortamında inceleme yapacak.

Erzurum'un mesire alanlarından biri olan Tekederesi göletinde toplu balık ölümleri, endişelendirdi. Havaların ısınmasıyla birlikte yüzeyi buz tutan gölette, balık ölümleri dikkat çekti. Gölet ve çevresinde inceleme yapan ve örnekler alan Tarım Müdürlüğü yetkilileri, balık ölümlerine gerekçe olarak, kışın yaşanan hava kirliliğini gösterdi.

ÖLÜ BALIKLARDAN VE GÖLET SUYUNDAN NUMUNE ALINDI LABORATUVAR ORTAMINDA İNCELEME YAPILACAK

Kent merkezine 15 kilometre uzaklıkta ve işletmesini Büyükşehir Belediyesinin yaptığı Tekederesi'nde göletin buzları çözülünce, balık ölümleri artmaya başladı. Vatandaşların dikkati sayesinde ortaya çıkan olayın ardından Palandöken İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü ve uzmanlardan oluşan ekip, gölette inceleme yaptı. Balık ve sudan numuneler alan ekip, balıkların kesin ölüm nedenini laboratuvarda yapılacak olan incelemenin ardından belli olacağını bildirdi.

HAVA KİRLİLİĞİ BALIK ÖLÜMLERİNE NEDEN OLMUŞ OLABİLİR

İlk bakışta balık ölümlerinin kışın yaşanan hava kirliliğinden kaynaklandığına işaret eden Palandöken İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Metin Yiğit, denetlemenin ardından şunları söyledi:

LABORATUVAR ORTAMINDA YAPILACAK İNCELEMELER İLE KESİN SONUÇ ORTAYA ÇIKACAK

"Merkez Palandöken ilçesine bağlı Tekederesi mahallesindeki gölette balık ölümleri üzerine numuneler aldık. Bunları laboratuvara gönderceğiz ve kesin sonuç ortaya çıkacak. Tecrübelerimize göre, kış mevsimi boyunca atmosfere yükselen kirli ve zararlı gazların yağan karla birlikte toprağa inmesi ve daha sonra bahar döneminde de karların ani erimesi ile birlikle suya karışması. Bu dönemde çok yoğun şekilde su içerisindeki zararlı gazların artması ile birlikte balık ölümlerinin gerçekleşmesi olayıdır. Bunda karların ani erimesinin etkili olduğunu düşünüyoruz. Bu olay bahar döneminde olur daha sonraki dönemler de olursa, çok daha farklı boyut kazanır. Şu anda herhangi devam eden bir ölüm yok, durmuş durumda. Dolayısı ile bizim tahminlerimiz doğru. Bu kirli hava her yerde olan şeydir. Kışın karla, yazın da yağmurla aşağı iner. Biz buna asit yağmurları diyoruz. Yani gökyüzündeki gazların yere inmesi durumudur. Burası avlanma yasağı olan bölge. Vatandaşlar bu tür ölümlerin yaşandığı yerlere kesinlikle yaklaşmamalı."

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek