Reklamlar
Dünya 2016-12-20 13:23:59 Karakaya

Çin Mutfağı Ona Bayılıyor Deniz Patlıcanı

Ege kıyılarında çokca görülen şekli nedeniyle patlıcanı andıran deniz canlısı ülkemizde çok tüketilmesede doğu ülkeler de çok sevilerek tüketiliyor. Özellikle Çin ve Tayvan gibi ülkelerde sıkça tüketilen deniz patlıcanı yıllık 7 milyon dolar gelir sağlıyor.

 

Türk mutfağında yeri olmayan Çin mutfağının ise vazgeçilmez yiyeceği olan deniz patlıcanı son yıllarda gelir elde edilen ürünler arasında ilk sırada kendisini buluyor. Ege kıyılarında sıkça görülen deniz canlısı denizi temizlediği ifade ediliyor.

Sağlıklı bir gıda ürünü olarak Çin'de tüketilen deniz patlıcanı denizin dibinde yavaş hareket ederek ilerliyor. Yakalanıp toplanması kolay olan deniz patlıcanı yıllık geliri ile bir çok gıda ürününü geride bırakıyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın izin verdiği dalgıçlar tarafından toplanan deniz patlıcanları Çin mutfağına gönderilmek için hazırlanıyor. Son iki yılda alınan verilere göre 2014 yılın da 553 bin dolar ihracat 2016 yılında 4 milyon 43 bin dolar olduğu 2016 yılın da bu rakamında üstüne çıkılarak 6 milyon 613 bin olduğu ifade edildi.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek