Reklamlar
Ekonomi 2017-05-11 14:57:08 Karakaya

Çaykur İpotek Edilmedi Katarlılara Satılmadı

Çaykur'un katarlılara satılması ve ipotek edilmesi iddiaları hakkında açıklama yapan Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, bunların doğru olmadığını kuyruklu birer yalan olduğunu ifade etti. 2016 yılı verilerini açıklayan Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, kuru çayda pazar payının %20 yükseldiğini söyledi.

Çaykur Genel Müdürü  İmdat Sütlüoğlu, Varlık Fonu'na devredilen kurumun özelleştirileceği, Katarlılara satıldığı ve ipotek verildiği gibi iddiaların gerçekle ilgisi olmadığını söyledi, "Biri rüyasında bir şey görüyor, sabah kalkıp ortaya kuyruklu yalan atıyor" dedi.

KURU ÇAYDA PAZAR PAYI ARTTIRILDI %20

Çaykur Genel Müdürlüğü'nde basın toplantısı düzenleyen Genel Müdür  İmdat Sütlüoğlu, çok başarılı geçen 2016 yılında üreticilerden alınan 687 bin ton yaş çaydan 134 bin 63 kilo kuru çay üretildiğini hatırlattı, bunun karşılığında üreticilere 1 milyar 258 milyon 684 bin lira ödeme yapıldığını söyledi. Son yıllarda kuru çayda pazar paylarını yüzde 20 artırdıklarına dikkat çeken ve geçen yıl 122 bin 777 bin ton kuru çay satışı gerçekleştirdiklerini ifade eden Sütlüoğlu, şunları söyledi:

SOĞUK ÇAYDA İHRACATIMIZ 7 MİLYON LİTRE

"5 bin 500 ton dolayında ihracat gerçekleştirdik. Soğuk çayda 7 milyon litre ihracatımız oldu.  Kuru çay satışı her yıl artıyor. Ancak bazı kesimler, 'kuru çay satışları azaldı' diye rüya görüyor.  Çaykur' u kötüleyerek ne yapmaya çalışıyorlar? Kime hizmet ediyorlar? Şu anda 62 bin ton dolayında kuru çay stokumuz var. Bu rakam bir önceki yıl 58 bin tondu. Çok büyük bir stokumuz yok. Bir miktar artış olması normaldir.  Çaykur olarak vatandaşı mağdur etmemek için kotaları yüksek tutuyor ve çok çay alıyoruz. Satabildiğimizin üzerinde çay alıyoruz. Kapasite artırımı ile günlük daha çok çay işleyerek bunu yaptık. Bu yöntemle özel sektörü de terbiye ettik.  Çaykur olarak kar odaklı değil vatandaş odaklı politika izliyoruz. Çayda pazar payımız yüzde 20 büyüdü. Pazar lideri olan bir firmanın yüzde 20 büyümesi olağanüstü bir başarıdır. "

2016 YILINDA ÇAYKUR KARLI BİR YIL GEÇİRDİ

2016 yılının  Çaykur için çok karlı bir yıl olduğunu ifade eden ve yılı 82 milyon 124 bin lira karla kapattıklarını belirten Sütlüoğlu, "Bu rakam  Çaykur tarihinin açık ara en büyük karıdır. Bu şekilde karlılığımızı sürdüreceğiz. Sosyal politikaları öne alan, karlılığı öne almayan ve üretici menfaatini düşünen bir kurum olduğumuz için zaman zaman kurum kar etmemiş olabilir. Son yıllarda kar eden bir kuruluş haline geldik. Bir taraftan ciddi yatırımları yaparak büyüyoruz. Üreticiyi koruyacak tedbirler alıyoruz, hem de pazar payımızı artıyoruz.  Bunlar takdire şayan başarılardır" dedi.

ÇAYKUR BEYAZ ÇAY TOMURCUĞU

Yaş çay kampanyasını açtıklarını ve birinci sürgün döneminde üretici kotasını dekara 400 kilogram olarak belirlediklerini ifade eden Sütlüoğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

ÖZEL SEKTÖR MAĞDUR EDECEKSE KOTA ARTTIRIMI İLE MÜDAHALE EDERİZ

"Üreticiyi korumayı amaçladık. Eğer özel sektör vatandaşı mağdur edecek politika izlerse yine kota artırımı ile müdahale edebiliriz. Randevulu çay alımı bu yıl da sürdürülecek. Bu yıl beyaz çay üretimine ağırlık vereceğiz. Beyaz çay üretim miktarımız biraz düştü. Üreticilerden tarlaya girerek beyaz çay tomurcuğu toplamalarını istiyoruz. Bu yıl bir kilo yaş beyaz çay tomurcuğunun kilo fiyatını 500 lira olarak belirledik.  Bu üretici için iyi bir ek gelir olacak. Beyaz çaydan kanser ilacı yapma çalışmaları  Japonya ile birlikte ortaklaşa sürüyor. Bu konuda önemli gelişmeler var ve yakında çok güzel haberleri kamuoyu ile paylaşacağız."

ÇAYKUR VARLIK FONUNA DEVREDİLDİ

Çaykur'un Varlık Fonu'na devredilmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan ve bu gelişmenin kurumun özelleştirileceği anlamına gelmediğini ifade eden Sütlüoğlu, " Çaykur daha önce özelleştirmeye yakın bir kurumdu. Ama olmadı, Cumhurbaşkanımız bunu istemedi.  Çaykur'un sektördeki lokomotif görevini sürdürmesini istedi. Varlık Fonu ile  Çaykur daha korunaklı hale geldi. ' Çaykur Katarlılara satıldı, ipotek verildi' gibi iddialar gündeme getirildi. Biri rüyasında bir şey görüyor, sabah kalkıp ortaya kuyruklu yalan atıyor.  Çaykur bakkal dükkanı mıdır ki  Katar'lılara satılacak.  Çaykur'un satılması da, mal varlığının teminat olarak verilmesi de yalandır. Mantıksız, tutarsız yalanlar ortaya atılıyor. Hiç utanmadan yalan söylemeye devam ediyorlar. Hemşerilerimiz bu tür yalanlara inanmasın, yok saysınlar. Bu tür yalanlarla onlar siyasette prim yapmaya çalışıyor olabilirler. Milleti ürkütmekle, milletin kafasını karıştırmaktan ne anlıyorsunuz? Milleti üzmekle vidanınız sızlamıyor mu?" dedi,  Çaykur'un Varlık Fonu'na devredilmesi ile devler ligine dahil olan kurumun çok önemli avantajlar yakaladığını sözlerine ekledi. .

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek