Reklamlar
Gündem 2017-01-10 13:15:16 Karakaya

Bir Batında 4 Yavru Veriyor Hedef 1000 Romanov Koyunu

Yeni bilinen Rus koyunu Romanov Konya'da yetiştiriliyor. Konya Yalıhüyük'te yetiştirilen Rus koyunu Romanov'un hızlı büyüdüğü etinin yağsız olduğu doğum oranıda yüksek olan Romanov koyunları yetiştirilme sırasında maliyetide ucuz olduğu ifade ediliyor.

 

Çiftçi Hasan Akan 50 Romanov koyunu çeşidi ile başladığı besicilikte hedefinin 1000 adet Romanov koyunu olduğunu söyledi. Diğer koyun çeşitlerine göre daha fazla yavru veren hızlı büyüyen Romanov koyunları tanesi 2 bin lira'dan satılıyor.

50 Romanov çeşidi koyunun 15-20 adet yavru yaptığını belirten çiftçi Hasan Akan yavru sayısının 2-3 ay içinde 40 ile 45 arasında olacağını söyledi. Koyun sütünü satmak için ve ya kendileri için değil yavrular için verdiklerinide belirten Hasan Akan eti lezzetli olan Romanov koyununun sayısını 1000 adet yapacağını söyledi.

Bir yıl içinde 6 ile 7 yavru verebilen Romanov koyunları bir batında 4 yavru doğurabiliyor. Büyüme aşamasında hızlı olan koyunların ağırlıkları da 80 kilograma kadar çıkıyor. Romanov koyunların yerli koyunlara göre daha iri cüsseli olduğu ve lezzeti iyi olduğunu belirtti.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek