Reklamlar
Dünya 2017-06-13 14:10:24 Karakaya

Ana Merkez İstasyonu Türkiye'de Olacak

NASA depremin önceden bilinmesi için harekete geçti. Uzun bir araştırma ve çalışma ürünü olan cihazın sonuna gelindiğini belirten NASA büyük ve küçük depremleri önceden belirleyecek cihazın yakın zamanda çalışmaya başlayacağını ifade etti. Depremi önceden bilecek cihazın 3 gün önceden tahmin edeceğini Haziran ayı sonunda çalışmaların tamamlanmasıyla cihazın kullanılmaya başlanacağı belirtildi.

 

Bilim insanı Ronald Karel, önümüzdeki günlerde geliştirilen cihazın depremi çok önceden bilebilceğini söyledi. Sismik hareketleri inceleyecek cihaz yer altında nerede deprem olacağını 3 gün önceden haber vereceğini söyledi. Kullanım için Haziran ayının sonuna işaret eden Ronald Karel, ilk pilot deneme Türkiye'de olacağını ifade etti.

GeoCosmo Bilim Merkezi’nin Başkan Yardımcısı Ronald Karel, bir çok ülkeden alınan deprem ön sinyalleriyle yüksek hassasiyet ile çalışma yaptıklarını istasyon kurduklarını söyledi. Projede ilk pilot ülke olan Türkiye'de tarih yazmak istediğini belirten Fransız asıllı Türk vatandaşı Ronald Karel cihazın ilk defa Türkiye'de kapsamlı bir şekilde test edileceğin sinyallerin yeryüzünde atmosferde ve iyonesferde sinyal verdiğini ispatlamak istediklerini belirtti.

Peru ve Alaska'da iki küçük istasyonların olduğunu belirten Fransız asıllı Türk vatandaşı Ronald Karel, Türkiye'de kurulacak istasyonun ana istasyon merkezi olacağını alınacak veriler ile değerlendirmelerin yapılacağını belirtti.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek