Reklamlar
Dünya 2017-04-21 08:37:39 Karakaya

Ahmedinejdad Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinden Men Edildi

19 Mayıs 2017 tarihinde yapılacak İran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın başvurusu kabul edilmedi. Seçimlere aday olacak isimler listede yer alırken eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın ismi listede yer almadı adaylığı kabul edilmedi.

İran Seçim Kurulu,  19 Mayıs'ta düzenlenecek 12. dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılacak adayların isimlerini açıkladı.

İRAN'DA CUMHURBAŞKANI SEÇİMLERİNDE ADAY OLAN KİŞİLERİN LİSTESİ

Seçim Kurulunca yapılan yazılı açıklamada,  Cumhurbaşkanı  Hasan Ruhani, Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri,  Haşimi Rafsancani ve  Muhammed Hatemi'nin döneminde Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı yapan Mustafa Haşimi Teba, Meşhed kentindeki  İmam Rıza Türbe ve Külliyesi Vakfı Başkanı İbrahim Reisi,  Tahran Belediye Başkanı Muhammed Bakır Galibaf ve lider  Ali Hamaney'e Cumhurbaşkanılığı döneminde danışmanlık yapan İslam Koalisyon Partisi Merkez Konseyi Başkanı Mustafa Mirselim'in, 12. dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olarak katılacağı belirtildi.

Böylece eski  Cumhurbaşkanı  Mahmud Ahmedinejad'ın adaylığı reddedilmiş oldu.

SEÇİM GÜNÜNE KADAR BEKLEYİP ADAYLIKTAN ÇEKİLECEKLER

Reformist ve ılımlı muhafazakarların adaylarının Ruhani, Cihangiri ve Haşimi Teba olarak ortaya çıktığı listede, Cihangiri ve Haşimi Teba'nın Ruhani'yi desteklemek için aday oldukları belirtilirken, seçim gününe yakın adaylıktan çekilmeleri bekleniyor.

MUHAFAZAKAR İKİ ADAY SEÇİMDEN ÇEKİLMEYECEK

Muhafazakarların adaylarından Reisi ve Galibaf arasında kimin çekilip çekilmeyeceği netlik kazanmış değil.

19 MAYIS'DA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ RUHANI KAZANIR GÖZÜYLE BAKIYORLAR

Ruhani'nin kazanmasına kesin gözüyle bakılan seçimlerde, muhafazakarlara yakınlığıyla bilinen İslam Koalisyon Partisi Merkez Konseyi Başkanı Mirselim'e ise şans tanınmıyor.

 

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek